Lenovo IdeaPad S130 Chipset Tamiri

Blog geri dön

Lenovo IdeaPad S130 Chipset Tamiri

Lenovo IdeaPad S130 Chipset Tamiri

 

Notebooklarda rastlanan arızalardan çoğu “Chipset” arızasıdır.
Notebookların aşırı ısınması, soğutma ünitelerinin tıkanması, yatak, çekyat yada koltuk üstünde kullanılmasından dolayı soğutma sistemleri hava alamayarak cihazı soğutamamakta, bu durum chipset adı verilen anakart üzerinde monteli entegreleri kullanılmaz hale getirmektedir.

Chipset arızası nasıl giderilir?
Çoğu firma yada servisin, “Bu cihaz artık hurda” yada ” Anakart değişmesi gerekli” diyerek müşteriye iade ettiği notebookların chipleri değiştirildiği takdirde çalışır duruma gelmektedir.Sayılı firmada bulunan BGA Rework Station chipset montaj ve sökme cihazımız ile chipset, notebook anakartı üzerinden sökülerek yenisi takılmaktadır. Bu şekilde müşteri, anakart satın alma maliyettinden kurtulmakta, chipseti değişen cihazı tekrar çalışmaktadır.

Perpa Bilgisayar Servisi’mizde cihaz arızasının chipsetten olduğu tespit edildiğinde chipsette şişme, çatlama, yanma vb. gibi fiziksel özellikler bulunmuyorsa chipset cihaz üzerinden sökülmeden bolca flux (lehim toplarının sağlam şekilde yerine oturmasını sağlayan etken madde) ile çevrelenir ve BGA Cihazında ısı geçilerek soğuk lehimlerin bir nebze yenine oturması sağlanır. Cihaz teste alınır ve başarılı bir şekilde geçtiğinde chipsetiniz kalıplanarak Reballing yani yeniden dizlilerek yerine tekrar takılır.

Perpa Bilgisayar Servisi olarak ücretsiz cihaz analizi yapıp sizi bilgilendirdikten sonra gerekli işlemleri başlatıyoruz.

Ekran kartı, anakart, chipset, kasa, ekran, klavye, menteşe, şarj girişi (power jack), fan tamiri ve değişimi.
Harddisk, işlemci, ram değişimi ve yükseltme işlemi.
Soğutma sistemi fan bakımı ve termal macun yenileme gibi birçok konuda hizmet vermekteyiz.

 

 

 

İletişim (Perpa Bilgisayar Servisi)

 

 

İletişim Hattı:

Adres : Perpa Ticaret Merkezi A Blok Sarı Avlu Kat.9 No.1225 (Noterin Üstü)

Perpa Bilgisayar Servisi Metin Karslıoğlu

Gsm: 0 (507) 025 18 08

Bir önceki yazımız olan Lenovo Menteşe Tamiri başlıklı makalemizde Lenovo Ekran Değişimi, Lenovo Menteşe Tamiri ve LENOVO NOTEBOOK TAMİRİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog geri dön
error: Kopyalama Engellidir...!
Hemen Ara
Adrese Git